Utställningsresultat

Med reservation för eventuella fel.

2016

JANUARI

9 Göteborg Agneta Kappers, Sverige SKK int resultat >>
10 Göteborg Åke Cronander, Sverige SKK int resultat >>

MARS

12 Strängnäs Benny Blid von Schedvin, Sverige SKK int resultat >>
19 Boden

Henrik Skog, Sverige

SvVK off resultat >>
19 Malmö Rudi Brandt, Danmark SKK int resultat >>
20 Upplands Väsby Henrik Härling, Sverige SvVK off resultat >>
26 Vilsta Barbara Ruth Smith, (IM Blueskies)
SW off resultat >>

APRIL

9 Sundsvall Åge Gjetnes, Norge SvVK off resultat >>
10 Sundsvall Sofie Krigholm, Sverige SKK nat resultat >>
23 Västerås Arvid Göransson, Sverige SKK nat resultat >>

MAJ

7 Lidköping Annukka Paloheimo, Finland SKK int resultat >>
14 Landskrona Harold Tatro, USA SvVK off resultat >>
21 Hässleholm Maria-Luise Doppelreiter, Österrike SKK int resultat >>
28 Österbybruk Gerard Cox, Irland SKK int resultat >>
29 Piteå Carol Mulcahy, Irland SKK nat resultat >>

JUNI

4 Karlskoga Siv Ögren (Bokellas)
SW inoff resultat >>
5 Norrköping Bengt-Åke Bogren, Sverige SKK nat resultat >>
11 Vänersborg Henrik Skog, Sverige SKK int resultat >>
18 Vännäs Roberto Posa, Schweiz SKK nat resultat >>
19 Leksand Outi Piisa-Putta, Finland SKK int resultat >>
19 Vännäs Beatrix Maerki Casanova, Schweiz SvVK off resultat >>
25 Tånga Hed Katrin Raie, Estland SvVK off resultat >>
26 Tånga Hed Annette Bystrup, Danmark
SW off resultat >>

JULI

3 Gällivare Benny Blidh von Schedvin, Sverige SKK int resultat >>
3 Borås Roberto Forsoni, Italien SKK nat resultat >>
8 Tvååker Gerard Jipping, Holland SKK int resultat >>
9 Tvååker Bitte Ahrens, Italien SKK nat resultat >>
9 Alfta Sibylle De Leyn-Benoit, Belgien SKK int resultat >>
15 Råneå Per Lundström, Sverige SW off resultat >>
16 Råneå Carina Ekwall, Sverige SvVK off resultat >>
17 Piteå Elizabeth Gonzalez, Gibraltar SKK int resultat >>
23 Köping Kitty Sjong, Danmark SKK int resultat >>
29-30 Strömsholm Elisabet Janzon (Wolf Tone)
SW inoff resultat >>
31 Strömsholm Bart Scheerens, Belgien (hanar)
Jarmo Vourinen, Finland (tikar)
SvVK off resultat >>
31 Ransäter Bertil Lundgren, Sverige SKK int resultat >>

AUGUSTI

5 Svenstavik Randi Juliussen, Norge SW inoff resultat >>
6 Visby

Jahn Stääv, Sverige

SKK nat resultat >>
6 Svenstavik Brit Schöne Brodwall, Norge SvVK off resultat >>
7 Visby Nicklas Eriksson, Sverige SKK int resultat >>
7 Svenstavik Jetta Tschokkinen SKK int resultat >>
8 Visby Kicki Sandell (Zelig) SW inoff resultat >>
13 Askersund Göran Bodegård, Sverige SKK int resultat >>
14 Ronneby Lotte Jörgensen, Danmark SKK nat resultat >>
14 Överkalix Athanasios Garivaldis, Grekland SKK nat resultat >>
20 Eskilstuna Henrik Johansson, Sverige SKK nat resultat >>
20 Bjurholm Andreja Novak, Slovenien SvVK off resultat >>
20 Hörby Inger Carlsson (Klenods) SW inoff  
21 Norrköping Per Lundström, Sverige SKK int resultat >>
27 Ljungskile Benny Blidh von Schedvin, Sverige SKK nat resultat >>

SEPTEMBER

3 Sandviken Henrik Härling, Sverige SKK int resultat >>
4 Öland Ann-Christin Johansson, Sverige SKK nat resultat >>
10 Eslöv Magnus Hagstedt, Sverige SKK int resultat >>
11 Gimo Per Lundström, Sverige SKK nat resultat >>
11 Lund Trevor Hiscock, Sydafrika SvVK off resultat >>

OKTOBER

9 Enköping Carina Ekwall, Sverige SvVK off resultat >>
16 Sundsvall Barbara D Arndt, Kanada SKK int resultat >>
22 Boden Felicity Thompson SvVK off resultat >>
29 Vingåker Marie Gellerstam (Allettes)
SW inoff resultat >>

NOVEMBER

6 Växjö Anthony Moran, Irland SKK int resultat >>

DECEMBER

2 Stockholm Elisabet Janzon, Sverige SKK int resultat >>
4 Stockholm Rui Valente de Araújo, Portugal (hanar, BIR)
Liz Cartledge, England (tikar)
SKK int
SE V-16
resultat >>
         
Övriga inofficiella utställningar
28/2 Hässleholm Jan Törnblom, Sverige inoff resultat >>

2015

JANUARI
3 Göteborg Ann-Christin Johansson, Sverige SKK int resultat
4 Göteborg Liz-Beth Liljeqvist, Sverige SKK int resultat
FEBRUARI
21 Upplands Väsby Rudi Brandt, Danmark SvVK off resultat
MARS
14 Strängnäs Torbjörn Skaar, Sverige SKK int resultat
21 Boden Unto Timonen, Finland SvVK off resultat
28 Vilsta Paul Stanton (Tintavon), Sverige SW off resultat
29 Malmö Birte Nöding, Tyskland SKK int resultat
APRIL
4 Kista Jill Peak, UK SKK int,
SE V-15
resultat
26 Västerås Tina Permo, Sverige SKK nat resultat
MAJ
2 Lidköping Svante Frisk, Sverige SKK int resultat
9 Munka Ljungby Peter Mazura, Österrike SvVK off resultat
16 Piteå Tarmo Viirtelä, Finland SKK nat resultat
17 Hässleholm Benny Blid von Schvedvin, Sverige SKK int resultat
30 Österbybruk Svante Frisk, Sverige SKK int resultat
JUNI
6 Vänersborg Barbara Ruth Smith, Sverige SKK nat resultat
6 Norrköping Elisabeth M Flygar (Allettes), Sverige SW inoff resultat
7 Norrköping Bertil Lundgren, Sverige SKK nat resultat
13 Vännäs Hans Almgren, Sverige SKK nat resultat
14 Avesta Liz-Beth C Liljeqvist, Sverige SKK int resultat
14 Vännäs Lotta Brun, Spanien SvVK off resultat
20 Tånga Hed Björn Fritz, Tyskland SvVK off resultat
21 Tånga Hed Rasma Ergle, Lettland SW off resultat
28 Gällivare Theo Leenen, Belgien SKK int resultat
28 Borås Colleen Khoury, Australien SKK nat resultat
JULI
4 Piteå Laura Cox, Irland SKK int resultat
5 Råneå Per Lundström, Sverige SvVK off resultat
5 Alfta Anne Klaas, Estland SKK nat resultat
10 Tvååker Åge Gjetnes, Norge SKK int resultat
11 Tvååker Bo Bengtsson, USA SKK nat resultat
18 Köping Nenne Runsten, Sverige SKK int resultat
25 Ransäter Per Iversen, Norge SKK int resultat
24-25 Strömsholm Russell McFadden (Timbrel), USA SW inoff resultat
26 Strömsholm Jessie McLeaod, England (tikar, BIR)
Julie Meakin, England (hanar)
SvVK off resultat
31 Svenstavik Sara Munters (Valanti), Sverige SW inoff resultat
AUGUSTI
1 Svenstavik Björg Foss, Norge SvVK off resultat
2 Svenstavik Birgitta Svarstad, Sverige SKK int resultat
8 Askersund Anette Edlander, Sverige SKK nat resultat
9 Ronneby Thomas M Hehir, Irland SKK int resultat
9 Karlskoga Annette Stone (Kalibadh), Sverige SW inoff resultat
15 Eskilstuna Jahn Stääv, Sverige SKK nat resultat
15 Bjurholm Markku Mähönen, Finland SvVK off resultat
16 Norrköping Jasna Matejcic SKK int resultat
22 Täby Marja Salminen, Finland SKK nat resultat
23 Backamo Svante Frisk, Sverige SKK nat resultat
23 Överkalix Anette Edlander, Sverige SKK nat resultat
29 Visby Ian Rasmussen, Australien SKK nat resultat
30 Visby Aleš Novak, Slovenien SKK int resultat
31 Visby Gunnar Nymann, Danmark SvVK off resultat
SEPTEMBER
5 Öland Bertil Lundgren, Sverige SKK nat resultat
12 Eslöv Moa Persson, Sverige SKK nat resultat
13 Lund Joachim Kiack, Tyskland SvVK off resultat
13 Högbo Bruk Markku Mähönen, Finland SKK int resultat
26 Boden Per Iversen, Norge SvVK off resultat
OKTOBER
10 Sundsvall Branislav Rajic, Slovenien
Natasa Blanusa, Kroatien
SKK int resultat
11 Timrå Antoan Hlebarov, Bulgarien
Karin Hedberg, Sverige
SvVK off resultat
18 Vallentuna Ingela Kyrklund, Sverige SvVK off resultat
24 Vingåker Åke Cronander, Sverige SW off resultat
30 Växjö Laurent Pichard, Schweiz SKK int resultat

DECEMBER

12 Stockholm Harri Lehkonen, Finland (juniorklass)
Dagmar Kenis Pordham, England (övriga)
SKK int
NORD V-15
resultat

2014

Januari
5 Göteborg Göran Bodegård, Sverige SKK int resultat
6 Göteborg Annika Ulltveit-Moe, Sverige SKK int resultat
Mars
7 Strängnäs Åke Cronander, Sverige SKK int resultat
15 Upplands Väsby Elmar Sistermann, Tyskland SvVK off resultat
22 Malmö Branislav Rajic, Slovenien SKK int resultat
29 Boden Maija Sylgren, Finland SvVK off resultat
29 Vilsta Tomasz Kuszyk, Polen (Synergy) SW off resultat
April
12 Sundsvall Michael Forte, Irland SKK nat resultat
13 Sundsvall Birgit Wamberg, Danmark SvVK off resultat
19 Kista Joe Lobb, Kanada SKK int resultat
26 Västerås Agneta Kappers, Sverige SKK nat resultat
Maj
11 Lidköping Bengt-Åke Bogren, Sverige SKK nat resultat
17 Piteå Peter Mazura, Österrike SKK nat resultat
18 Hässleholm Arvid Göransson, Sverige SKK int resultat
25 Österbybruk Bertil Lundgren, Sverige SKK int resultat
30 Ljungbyhed Molly McConkey, GB (hanar)
Susanne Oschinski, Tyskland (tikar)
SvVK off
CLUB WINNER
resultat
31 Ljungbyhed Molly McConkey, GB (tikar)
Susanne Oschinski, Tyskland (hanar)
SvVK off
FCI EURO SIGHTHOUND
resultat
Juni
1 Ljungbyhed Gabriela Veiga, Portugal
Vibeke Ellesøe (Tanalorn), Danmark
SW off resultat
1 Norrköping Anna Theresa Stuifbergen-Hoetjes, Holland SKK nat resultat
8 Vänersborg Harry Vella, Malta SKK int resultat
14 Vännäs Wayne Burton, Australien SKK nat resultat
15 Vännäs Marie Gadolin, Sverige SvVK off resultat
15 Avesta Jarmo Vuorinen, Finland SKK int resultat
21 Tånga Hed Kirsten Landsverk, Norge SvVK off resultat
22 Tånga Hed Malin Westle (Macawe), Sverige SW inoff resultat
29 Gällivare Bertil Lundgren, Sverige SKK int resultat
29 Borås Robert Paust, USA SKK nat resultat
Juli
4 Byske Henrik Härling (Play A While), Sverige SW off resultat
5 Piteå Karin Hedberg, Sverige SKK int resultat
6 Råneå Arne Foss, Norge SvVK off resultat
6 Ronneby Torbjörn Skaar, Sverige SKK int resultat
11 Tvååker Rui Oliviera, Portugal SKK int resultat
12 Tvååker Jussi Liimatainen, Finland SKK nat resultat
12 Alfta Zola Rawson, England SKK nat resultat
20 Köping Jussi Liimatainen, Finland SKK int resultat
20 Askersund Henrik Härling, Sverige SKK int resultat
25 Tammsvik Sharon Sakson, USA SW inoff riks resultat
26 Tammsvik Sharon Sakson, USA SW inoff riks resultat
27 Tammsvik Edna K Martin, USA (hanar)
Paolo Dondina, Italien (tikar och BIR)
SvVK off resultat
27 Ransäter Ann-Christin Johansson, Sverige SKK int resultat
Augusti
1 Jönköping Anette Edlander, Sverige SKK int resultat
1 Svenstavik Heléne Mörling (Mac Bells), Sverige SW inoff resultat
2 Jönköping Allan Pepper, USA SKK int resultat
2 Svenstavik Agneta Kappers, Sverige SvVK off resultat
3 Jönköping Åke Cronander, Sverige SKK int resultat
3 Svenstavik Jens Myrman, Sverige SKK nat resultat
16 Eskilstuna Irina Poletaeva SKK nat resultat
16 Bjurholm Judit Szanka, Ungern SvVK off resultat
17 Norrköping Karl-Erik Johansson, Sverige SKK int resultat
23 Ljungskile John R Walsh, Irland SKK nat resultat
24 Överkalix José Arnaldo de Medeiros Neto, Brasilien SKK nat resultat
30 Visby Jan Coppens, Holland SKK nat resultat
31 Visby Hetty Van Der Lee-Grevelt, Holland SKK int resultat
September
1 Visby Jörgen Oinonen, Sverige SW inoff resultat
6 Högbo Bruk Sofia Lönn, Sverige SKK int resultat
13 Gimo Inga Siil, Estland SKK int resultat
13 Lund Beatrix Casanova, Schweiz SvVK off resultat
14 Eslöv Lotte Jörgensen, Danmark SKK int resultat
Oktober
11 Sundsvall Bengt-Åke Bogren, Sverige SKK int resultat
18 Boden Katrin Raie, Estland SvVK off resultat
19 Vallentuna Lynda Mathews, Irland SvVK off resultat
25 Vingåker Jeannette Lindblad (Magic Colour), Sverige SW inoff resultat
November
2 Växjö Svein Bjarne Helgesen, Norge SKK int resultat
December
14 Stockholm Morag Bolton-Lockhart, England
Marc Cocozza, England (junior, veteran)
SKK int
SE V-14
resultat

2013

30/3 Vilsta Joachim Bartusch, Tyskland (of Gentle Mind) tikar och BIR
Olaf Knauber, Tuskland (Happy Hunter) hanar
off >>
16/6 Tånga Hed Leslie Hiltz, (Starbuck Torbay) hanar och BIR
David Hiltz (Starbuck Torbay) tikar
off >>
29/6 Borås Inger Carlsson, Sverige (Klenods) inoff >>
26-27/7 Tammsvik Noreen Harris, Australien (Bonnymead) inoff >>
2/8 Svenstavik Jørgen Kristensen, Norge (Courtborne) inoff >>
10/8 Ronneby Susan Eppenstein-Kiack (Time For Whippets) inoff >>
26/10 Vingåker Aleš Novak, Slovenien (Karstia) tikar och finaler
Nenne Runsten, Sverige (Airescot) hanar
Lena Hjalmarsson (Carmodey) hanvalpar 4-6, tikvalpar 6-9
off >>

2012

31/3 Vilsta Ann Becket-Bradshaw, GB (Hutaka) hanar
Editha Newton, GB (Nevedith) tikar och BIR
inoff >>
13/5 Ljungbyhed Lisa Winder, Sverige (Burnt Sienna) inoff >>
17/6 Tånga Hed Cindy Scott, USA (Brookwood) hanar och BIR
Iva Kimmelman, USA (Merci Isle) tikar
off >>
30/6 Borås Lori Wilson, USA (Windborn) inoff >>
13/7 Byske Kirsten Landsverk, Norge (Linrows) off >>
27-28/7 Tammsvik Bo Bengtsson, USA (Bohem) inoff >>
3/8 Svenstavik Mia Winroth, Sverige (Aaniston) inoff >>
11/8 Ronneby Marianne Ekvall, Sverige (Delaklins) inoff >>
27/8 Visby Anna-Karin Widén, Sverige (Fornix) inoff >>
27/10 Vingåker Anna Tapper, Sverige (Tappinskis) inoff >>

2011

31/3 Vilsta Tina Permo, hanar
Wim Wiersma, tikar och finaler
off >>
24/4 Forshaga Michael Vikström, Sverige (Twyborn) inoff >>
14/5 Överkalix Nenne Runsten, Sverige inoff >>
19/6 Tånga Hed Veronika Kucerova Chrpova, hanar
Birte Nöding, tikar och BIR
inoff >>
24/6 Norrköping Marie Eriksson, Sverige (Pompecas) inoff >>
9/7 Kalmar Lena Hjalmarsson inoff >>
21-22/7 Vilsta Hanne-Berit Husby inoff >>
5/8 Svenstavik Kerstin Rönne, Sverige (Freeline) inoff >>
13/8 Ronneby Inger Andersson inoff >>
1/10 Vingåker Henrik Härling, Sverige (Play A While) vuxna
Ingela Kyrklund, Sverige, valpar
off >>

2010

3/4 Vilsta Ingrid Krah-Heiermann, Tyskland (High on Emotion) off >>
13/6 Tånga Hed Felicity Thompson, Irland (Barnesmore) hanar och BIR
Edith Hanson, USA (Dea Zenga) tikar
inoff >>
16/7 Byske Susanne Oschinski, Tyskland (Whipcat) off >>
29-30/7 Vilsta Lynn Yacoby-Wright, UK (Cobyco) inoff >>
6/8 Svenstavik Inger Carlsson, Sverige (Klenods) inoff >>
12/9 Forshaga Marie Lindqvist, Sverige (Källornas) inoff >>
25/9 Köping Lori L Nelson, USA, hanar
Rosemarie Crandahl, USA, tikar
off >>
30/10 Vingåker Annika Jansson, Sverige (Hot Isle) vuxna
Inger Carlsson, Sverige (Klenods) valpar
inoff >>

2009

4/4 Gnesta Fredrik Permo, Sverige (Per-Mo'bile) inoff >>
23/5 Österbybruk Cathie Brown, UK (Bluestreak) off >>
14/6 Tånga Hed Åge Gjetnes, Norge, hanar
Jessie McLeod, Skottland (Peperone) tikar
inoff >>
23-24/7 Vilsta Pamela Marston-Pollok, UK, hanar
Johnstone McLeod, UK, tikar och BIR
inoff >>
26/9 Sollentuna Jackie Whitaker-Crosby, GB, vuxna
Elisabet Janzon, Sverige, valpar
off >>
7/11 Vingåker Christer Wik, Sverige (Fennaur) inoff >>

2008

5/4 Gnesta Tamara Howarth, Frankrike (Taraly) inoff >>
15/6 Tånga Hed Bobby Paust, Sverige, vuxna
Anette Stone, Sverige (Kalibadh) valpar
inoff >>
10-11/7 Krägga Claire Newcombe, USA (Pennyworth) hanar
Mary Lowe, UK (Nimrodel) tikar
inoff >>
10/8 Umeå Anna Lena Bäckvall Hallin, Sverige (Balzac) inoff >>
8/11 Vingåker Roger Wiklund, Sverige (Signum) inoff >>

2007

31/3 Gnesta Timo Aalto, Finland (Whiptails) inoff >>
17/6 Tånga Hed Berit Lena Grøtterud, Norge (Siprex) inoff >>
6/7 Piteå Pia Westin, Sverige (Norrtjärns) inoff >>
28/7 Mariefred Brian Doherty, Australien (Martinique) tikar och BIS
Jackie White, GB (Baldrey) hanar
inoff >>
22/9 Karlstad Steinar Hoff, Norge (Courtborne) inoff >>
25/11 Skogås Sampo Mietinen, Finland (Woodbrooks) inoff >>

2006

1/4 Gnesta Stefan Råghammar, Sverige (Adagio) inoff >>
14/5 Bosjökloster Anette Gåvsten, Sverige (Exlegio) inoff >>
18/6 Tånga Hed Lena Hjalmarsson, Sverige (Carmodey) inoff >>
3/7 Gotland Lisa Johansson, Sverige (Burnt Sienna) inoff >>
7/7 Piteå Marita Furu, Finland (Yannod's) inoff >>
28/7 Mariefred Nenne Runsten, Sverige (Airescot) hanar och BIS
Jackie Bourdin, Frankrike (du Manoir de la Grenouillere) tikar
inoff >>
30/9 Köping Siv Ögren, Sverige (Bokellas) inoff >>

2005

2/4 Gnesta Petronella Thunblom, Sverige (Quidditch) inoff >>
19/6 Tånga Hed Inger Andersson, Sverige (Shahnadir) inoff >>
1/7 Piteå Annika Jansson, Sverige (Hot Isle) inoff >>
4/7 Visby Inger Carlsson, Sverige (Klenods) inoff >>
10/7 Alfta Lisa Johansson, Sverige (Burnt Sienna) inoff >>
1/10 Köping Pirjo Jutila, Finland (Plaudite) inoff >>

SW:s konton

Huvudkonto PG 3 76 95-4
(whippetbladet, valpgåvomedlemskap)

Konto PG 415 61 57-2
(utställningar, uppfödarregister)

Swish 123 452 50 36

Sök hund

Sponsorer

Har din hund rätt försäkring?
sveland
Ring 076-677 49 47
 

Besök oss på Facebook!
facebook

Språk / language