Whippetuppfödare som är medlemmar i Svenska Whippetklubben

Köp valp endast av uppfödare som är medlemmar i Svenska Whippetklubben.

Vi har valt att ta bort att stjärnorna som visade att en uppfödare har genomgått uppfödarutbildning. Grunden till detta är att de allra flesta har gått utbildningen via SW eller SKK, eller har motsvarande mångårig erfarenhet. Klubben kommer dock att fortsätta erbjuda uppfödarutbildningar så att alla som önskar kan genomgå denna.


 

Aaniston
Mia Winroth
Industrigatan 16
913 31 Holmsund
090-77 33 80
0730-739290
mia@aaniston.se

Adagio
Stefan Råghammar
Lilla skattåsa 403
465 94 Nossebro
0512-523 30
0730-91 52 04
adagio@whippet.se

Air-Exhibit
Josefine Lampinen
Svartbyleden 14
961 40 BODEN
0921-50225
0730-626248
air-exhibit_whippar@hotmail.com

Albicans
Åke Cronander
Stockholmsvägen 26
611 74 Tystberga
073 84 50 150
ake.cronander@telia.com

Allette's
Allette Boos
Båthusbacken 21
792 92 Mora
Tel 0706-751704
allette@telia.com

Allette's
Elisabeth M. Flygar
Angarns-Haga 31
186 31 Vallentuna
Tel 08-271654, 070-49 47 149
francinies@telia.com

Allette's
Marie Gellerstam
Lokevägen 20
132 35 Saltsjöbo 
Tel 070-410 59 38
marie@gellerstam.se

Amaklinja's
Sofia Sandström
Rotegatan 1
930 47 Byske
Tel 0912-106 13
sosam@telia.com

Belara
Elisabeth Alström
Årnäs Torsmadsvägen 24
542 75 Mariestad
Tel 0501-451 27
Tel 070-333-11-71
belara@spray.se

Bellsweets
Lena Svebeck
Stefan Johansson
Opphem
575 91 Eksjö
0380-81004 
0701-491349
svebecks.djurvard@gmail.com

Blazing Keys
Madeleine Eriksson
Eneroths Väg 12B
643 30 Vingåker
Tel 0151-511377
Tel 070-241 51 95
madde1967@telia.com

Bokellas
Siv Ögren
Tenvik 401
672 91 Årjäng
Tel 0573-770098

Bromstick
Jeanette & Therese Bevenros
Brokvarn Lönnebro 1, 512 93 Svenljunga
Tel: 0325-625115, 0702-806582
E-post: info@bromstick.se

Bulleribångs
Catherine Persson
Sandåsvägen 11
Tel: 0702702138
E-post: catherine001@telia.com

Burnt Sienna
Lisa Winder
Herminge 313
705 94 Örebro
Tel 0766-345 550
winder.lw@gmail.com

Calling You
Åsa Heldemar
Yxstabacken 602 G
705 91 Örebro
Tel 070-5651010
asa.heldemar@gmail.com

Camyrra’s
Pernilla Åhs
Badhusgatan 18C
534 32 Vara
Tel 0704-828221
camyrra@yahoo.se

Caramount
Lena Robertsson
Lungre 105
831 91 Östersund
Tel 070-3795810
whippetladies@gmail.com

Casadis
Helle Westman
Marivägen 5
782 75 Malungsfors

Catch Ups
Birgitta & Hilda Eriksson
Stenta Romstugan 3
641 93 Katrineholm
Tel 0150 -150 40, 0707 54 4979
birgitta.e.eriksson@telia.com
hilda.eriksson@telia.com

Chase Me
Helena Hallman
Hjältaryd Västerås 1
570 13 Myresjö
Tel 073-5354013
helena@chaseme.se

Chi-lott's
Charlotte Eriksson
Kragom 191, 87010, Älandsbro
Tel: 070-3805327
Hemsida: www.chi-lotts.com
E-post: lotteericsson@hotmail.com

Cocoliso
Ann Lönn
Åsbackavägen 55
266 98 Hjärnarp
Tel 070-2669173, 0431-454838
ann.lonn@telia.com

Delaklin's
Marianne Ekvall
Centralvägen 17 D
435 30 Mölnlycke
Tel 031-338 12 45
Tel 0704-221162
marianne.ekvall@harryda.se

Dixietown
Jenny Hamberg
Torne, Sundvägen 14
355 97 Växjö
Tel 0705-741513
jenny@dixietown.se

Dog Power's
Anna-Carin Rydstedt
Turistvägen 188
792 97 Mora
Tel 0250-121 21
Tel 073-802 22 99
a.kax@live.se

Domeldini
Lotta Gry
Ulvsbergsvägen 23
146 54 Tullinge
Tel 072-516 69 13
lottagry@hotmail.se

Ezhar
Anna & Mathias Wahlgren
Östanvägen 3D
611 35 Nyköping
Tel 070-7265550, 076-8083870 
anna@ezhar.com

Flodaskogens
Jan & Eva Helgesson
Nygård Åkersätterstugan
641 96 Katrineholm
Tel 0150-241 69
flodaskogen@telia.com

Fornix
Anna-Karin Widén
Duvslaget 1
641 35 Katrineholm
Tel 0150-596 98
Tel 070-4393383
015059698@telia.com

Ghostrider's
Caroline & Thomas Ericson
Granstalida Norregård, 330 17 Rydaholm
Tel: 070-3121413, 070-5190866

Gith's
Birgitta Linderoth
Kronvägen 5
163 43 Spånga
Tel 070-2601496
sven-goran.linderoth@swipnet.se

Gold Dust
Ann-Louise Netzler
Hjortstigen 3
432 66 Veddinge
Tel 0340-38033
Tel 0733-461205
tzc70@hotmail.com

Golden Whip
Joakim & Malin Fransson
Skjutsarvägen 7
642 91 Flen
Tel 0730-542210
Tel 0709-534968
mayafransson@hotmail.com

Hjortronblommas
Anna-Lisa Pekkari
Andersvägen 1
931 54 Skellefteå
Tel 0910-526 33
pekkari.anna-lisa@telia.com

Hjortronblommas
Svanhild Ingvarsson
Granströmsvägen 4
932 37 Ursviken
Tel 0910-514 79
matsi2@tele2.se

Hot Isle
Annika Jansson
Torp 333
732 97 Arboga
Tel 0589-500 84
hotisle@swipnet.se

Hot Isle
AnnMari Strömquist
Bronäs
641 91 Katrineholm
Tel 0150-34 30 27
familjen.stromquist@tele2.se

Idomic's
Christina Sjöberg Lagerström
Järpåsen Ekelid 4
549 93 Moholm
Tel 0506-541 21
Tel 0763-14 29 99
idomics@gmail.com

Inner Circles
Lena Blomander
Tegnérgatan 26
576 31 Sävsjö
Tel 0707-304660
hundar71@hotmail.com

Jalessas
Helena & Anders Lundgren
Rödluvans väg 10
386 96 Färjestaden
0485-38886
070-2114218
svanholmlundgren@gmail.com

Komoseoss
Anette & Bosse Larsson
Solliden 13, 912 92 i Vilhelmina
Tel: 073-023 053 2
E-post: anette.larsson@vilhelmina.ac

Lawtons
Stefan Hagstedt
Fromtorpsvägen 32
147 92 Grödinge
Tel 08-51291400
Tel 070-4567400
lawtonsdeerhound@hotmail.com

Let's Run
Renata Petronio
Mats Carlsson
Tjällmo 1
614 96 Östra Ryd
Tel 0707-608853
renata.petronio@outlook.com

Mac Bells
Anita Andersson
Idunvägen 82
618 30 Kolmården 
Tel 070-6392928
knlmacbells@gmail.com

Mac Bells
Helene Mörling
Prästgatan 8 B
614 30 Söderköping 
Tel 070-9465356
macbells@gmail.com

Mad About Saffron
Lina Nowak
Buskerödsvägen 82
263 91 Höganäs
Tel 070-6019029
nowak76@hotmail.se

Magic Colour
Jeannette Lindblad
Peter Vecht
Kallfors 17
153 95 Järna
Tel 073-0512771
magiccolour@telia.com

Maxfield
Madelene Ryberg
Långholmsvägen 5
475 18 Rörö
0704-139980
031-964451
maxfield@telia.com

McTools
Monica Edvinsson
Södra Bleken 500
464 63 Brålanda
Tel 0521-313 58
Tel 0709-64 22 09
monica@mctools.se

Me&MyDogs
Anette Simonsson
Gösvägen 97, 663 40 Hammarö
Tel: 0733-90 87 03
E-post: anettesimonsson@hotmail.com

Meheroes
Victoria Wrangell 
Väsavägen 5, 764 93 Väddö
Tel: 073-5256079
E-post: whipplife@hotmail,se

MhaLhi's
Malin Dahlberg & Nina Linnatie
Södervik 407, 905 94 Umeå
Tel: 072-540 25 73, 070-327 07 05
E-post: kennelmhalhis@hotmail.com

Mibisan's
Marie Sandberg
Åtorpsvägen 349
591 97 Motala
Tel 070-2809040
mibisanskennel@gmail.com

Nahiniz
Marie Andersson
Mosserud 7, Mariero
669 91 Deje
Tel 0552- 201 09
Tel 070-279 58 76
marie.nahiniz@gmail.com

Nahiniz
Reneé Ericsson
Nyponstigen 10
665 35 Kil
Tel 0554- 131 65
Tel 070- 793 09 15
renee.nahiniz@gmail.com

Notas Crew
Michaela Olsson
Lane Fagerhult 420
451 93 Uddevalla
Tel 0736-282161
micholsson@hotmail.com

Play A While
Henrik Härling
Jung Gatan 4
535 92 Kvänum
Tel 0512-92515
Tel 070-3633712
junggatan@mail.com

Play A While
Mona Lindström
Pintorpsvägen 23
792 51 Mora
Tel 0250-35443
Tel 070- 352 0 444 
whippetmona@gmail.com

Pompeca's
Marie Eriksson
Mörtvägen 17
745 92 Enköping
Tel 0171-44 96 97
Tel 070-584 58 77
pompecas@gmail.com

Redlook
Marianne Andersson
Dannevangsvägen 18
263 58 Strandbaden
Tel 042-501 93
Tel 0702-886761
em_andersson2@msn.com

Rhetsgis
Gisela Balz
Laxgården 1C
691 51 Karlskoga
Tel 0586-21 69 58
Tel 076-1020337
gisela.balz@gmail.com

Samines
Sofia Gylesjö & Daniel Eriksson
Västerås 57
922 93 Vindeln
070-252 20 79
sofia_gylesjo@hotmail.com

Saxarfjärdens
Kerstin Lindskog
Myggdalsvägen 100 6tr
135 43 Tyresö
Tel 08-7121201
Tel 073-0578453
kl.lindskog@telia.com

Schaudt's
Anneli Schaudt
Storgatan 71
665 30 Kil
Tel 070-576 28 27
anneli.schaudt@telia.com

Shahnadir
Inger Andersson
Furuögrund 423
930 47 Byske
Tel 0912-401 45
inger.hakan@gmail.com

Skarnbro’s
Lena Gustafsson
Norrboda 140
760 31 Edsbro
Tel 0175-91256
lenaedsbro@spray.se

Skräddaregårdens
Anita Vidlund
Kallhedsliden1
423 63 Torslanda
Tel 031-921267
Tel 070-3982281
anita.vidlund@hotmail.se

Snöbollen's
Magdalena Ström Eriksson
Hällvägen 25
828 34 Edsbyn
Tel 070-304 53 76
snobollens@live.se

Starry's
Martina Holmgren
Malmvägen 2
711 78 Guldsmedshyttan
Tel 0581-41866
Tel 0730-46 88 96
martina-holmgren@starrys.se

Sweetmollies
Lenah Skärstrand
Hästängegatan 52
462 41 Vänersborg
Tel 0521-14459
lenah.skarstrand@telia.com

Tajmahal
Annika Jerberg
Poppelvägen 25
432 32 Varberg
Tel 0340-61 10 98
Tel 070-624 79 66
tajmahal@allt2.se

Torshammarens
Maria Nilhammer
Hede-Sandåker 15
455 96 Hedekas
Tel 0707-59 69 11
maria.nilhammer@telia.com

Torshammarens
Yvonne Brandt
Bön 600
464 63 Brålanda
Tel 070-3121147
yvonne.brandt@torshammarens.se

Twin Hills
Pekka Nykopp
Danarövägen 14
182 56 Danderyd
Tel 08-755 03 65
Tel 0709-85 03 65
Blogg >>
info@twinhills.nu

Twyborn
Michael Vikström
Håsentorp Alfredsgården 6
545 90 Töreboda
Tel 0506-130 00
michael@twyborn.se

Twyborn
Jörgen Oinonen
Majvägen 7
691 36 Karlskoga
Tel 070-315 33 13
jorgen@oinonen.se

Undimoon
Erja & Thomas Warell
Etelhem Hageby 839
623 74 Stånga, (Gotland)
0498-49 49 16, 070-5109327, 070-2864144
undimoon@hotmail.com

Whippmix
Catarina Tengroth
Skredsviks Gunneröd 245
451 95 Uddevalla
Tel 0707-997315
catarinatengroth@gmail.com

Wolf Tone
Elisabet Janzon
Leif Janzon
Törnrosavägen 10-12
131 47 Nacka
Tel 08-716 57 76
wolftone@telia.com

Zelig
Kicki Sandell
Vallby Hornö 10
745 98 Enköping
Tel 0171-813 93
Tel 076-174 8008
zelig@swipnet.se

Zelig
Lisa Andersson
Holmsmalma 11
731 94 Köping
Tel 0221-811 47 
Tel 070-3336276
E-post: lisawhippets@gmail.com

SW:s konton

Huvudkonto PG 3 76 95-4
(whippetbladet, valpgåvomedlemskap)

Konto PG 415 61 57-2
(utställningar, uppfödarregister)

Swish 123 452 50 36

Sök hund

Sponsorer

Har din hund rätt försäkring?
sveland
Ring 076-677 49 47
 

LOGO RC NEW 2016 LR

Språk / language